A4 Mk3
| Exploded view - ATF cooler and ATF pipes (vehicles with 8-cyl. engine) |

| 1 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 2 - | ATF pipe (supply) |
| q | Connecting piece on ATF cooler |
| q | With plug-in connector → Item |
| 3 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| q | First push in ATF pipes with new O-rings by hand as far as stop |
| 4 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| q | Secures ATF pipe to engine |
| 5 - | ATF pipe (return) |
| q | From ATF cooler to gearbox |
| q | With plug-in connector → Item |
| 6 - | ATF pipe (supply) |
| q | From gearbox to ATF cooler |
| 7 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| q | Secures ATF pipe together with heat shield for drive shaft |
| 8 - | Nut |
| q | 8 Nm |
| q | Secures ATF pipe to engine |
| 9 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 10 - | Gearbox |
| 11 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| q | First push in ATF pipes with new O-rings by hand as far as stop |
| q | Retaining tab on bottom ATF pipe should rest on threaded hole in gearbox |
| q | Retaining tab on top ATF pipe should rest on bottom pipe |
| 12 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Fitted inside plug-in connector → Item |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 13 - | Retaining clip |
| q | To disconnect plug-in connector → Item, pull retaining clip off |
| q | Before connecting ATF pipe at plug-in connector, first engage retaining clip in plug-in connector three times |
| 14 - | Plug-in connector |
| q | To disconnect ATF pipes, pull off retaining clip → Item |
| q | To assemble ATF pipes, attach retaining clip → Item and renew O-ring → Item |
| q | Slide ATF pipes together and engage |
| 15 - | Connecting piece |
| q | For plug-in connector |
| 16 - | ATF pipe (return) |
| q | Connecting piece on ATF cooler |
| q | From ATF cooler to gearbox |
| q | Attached to plug-in connector → Item |
| 17 - | ATF cooler |
| q | Integrated in radiator for engine coolant |
| q | Removing and installing → Rep. Gr.19 |
