A4 Mk3
| Exploded view - rear final drive |

| 1 - | Subframe |
| t | Removing and installing → Rep. gr.42 |
| 2 - | Bolt |
| q | 95 Nm |
| 3 - | Bolt |
| q | 55 Nm |
| 4 - | Bolt |
| q | 55 Nm |
| 5 - | Heat shield |
| 6 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 7 - | Drive shaft |
| q | Removing and installing → Rep. gr.42 |
| 8 - | Rear final drive |
| q | → Chapter „Removing and installing rear final drive - all vehicles except Audi A8 and Q5 hybrid“ |
| q | → Chapter „Removing and installing rear final drive - Audi A8“ |
| q | → Chapter „Removing and installing rear final drive - Audi Q5 hybrid“ |
| 9 - | Propshaft |
| q | Removing and installing → Chapter and → Chapter |
| q | Detaching and attaching propshaft at rear final drive → Chapter |
| 10 - | Cross member |
