A4 Mk3
| Exploded view - clutch release mechanism |

| 1 - | Ball-head pin |
| q | 25 Nm |
| q | Coat bearing surface for clutch release lever -arrow A- with grease for clutch plate splines -G 000 100- |
| 2 - | Intermediate piece |
| q | Renew if damaged |
| 3 - | Retaining spring |
| q | Engage on clutch release lever |
| 4 - | Release bearing |
| q | Different versions |
| q | For correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Do not wash out; wipe clean only |
| q | Renew bearing if noisy |
Note| t | Grease bearing surface for clutch release lever thoroughly with lubricating paste -G 000 150- → Fig. |
| t | Remove any existing grease in bearing surface for guide sleeve -arrow B- – bearing of release bearing on guide sleeve must be free of grease |
| q | Retainer lugs on release bearing must engage in release lever |
| q | Removing and installing → Chapter |
| Release bearing up to 02.2008 |
| l | Inner diameter -arrow B-: 34 mm |
| l | Checking release bearing → Fig. |
| Clutch release bearing with tumbler ring - from 02.2008 onwards |
| l | Inner diameter -arrow B-: 36 mm |
| l | Checking release bearing with tumbler ring → Fig. |
| 5 - | Clutch release lever |
| q | Different versions |
| q | For correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Remove existing grease from release lever |
| q | Re-grease bearing surface for release bearing -arrows C- with lubricating paste -G 000 150- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 6 - | Bolt |
| q | 8 Nm |
| q | Different bolt length |
| q | For correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
| q | 2x |
| q | Apply locking fluid -AMV 185 101 A1- when fitting |
| 7 - | Retaining piece |
| q | For guide sleeve |
Note| t | Discontinued as of 02.2008 |
| t | Is also omitted when new guide sleeve is installed → Item |
| t | For correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
| 8 - | Guide sleeve |
| q | Different versions |
| q | For correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Remove grease from guide sleeve -arrow D- – clutch release bearing must be fitted free of grease on guide sleeve |
| Guide sleeve up to 02.2008 |
| l | Diameter -arrow D-: 34 mm |
| l | If renewed, install without retaining piece → Item |
| Guide sleeve from 02.2008 onwards |
| l | Fitted on clutch release bearing with tumbler ring → Fig. |
| l | Diameter -arrow D-: 36 mm |
| l | Is installed without retaining piece → Item |
| 9 - | Clutch slave cylinder |
| q | Removing and installing → 6-speed manual gearbox 0B4, four-wheel drive; Rep. Gr.30 |
| q | Do not operate clutch pedal after slave cylinder has been removed |
| q | Observe correct sequence when bleeding → 6-speed manual gearbox 0B4, four-wheel drive; Rep. Gr.30 |
| q | When installing, push in until the securing bolt can be fitted. |
| 10 - | Gearbox |
|
|
|
|

Caution