A4 Mk3
| Exploded view - removing and installing differential |
Note| t | The differential can be removed and installed without removing the selector mechanism, input shaft, output shaft, pinion shaft and gearbox cover. |
| t | If you are renewing the cover for the final drive, you must adjust the preload of the tapered roller bearings for the differential → Chapter. |

| 1 - | Bolt |
| q | 24 Nm |
| q | Steel bolts (M8; 25 mm long) |
| q | 3x |
| q | Apply locking fluid -AMV 185 101 A1- when fitting |
| 2 - | Flange shaft (left-side) |
| q | With mounting bracket and ball bearing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Renewing ball bearing or mounting bracket → Chapter |
| 3 - | Gearbox housing |
| q | Can currently only be renewed together with differential and pinion shaft |
| 4 - | Oil seal |
| q | For flange shaft (left-side) |
| q | Renewing → Chapter |
| 5 - | Differential with crown wheel |
| q | Crown wheel cannot be removed from differential |
| q | Differential bevel gears cannot be renewed |
| 6 - | O-ring |
| q | Always renew |
| q | Lubricate with gear oil |
| 7 - | Cover for final drive |
| q | Renewing → Chapter |
| 8 - | Bolt |
| q | 24 Nm |
| q | Steel bolts (M8; 42 mm long) |
| q | 10x |
| 9 - | Circlip |
| q | Always renew |
| q | Removing and installing → Anchor |
| 10 - | Flange shaft (right-side) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Drive in with drift -VW 295- |
| 11 - | Oil seal |
| q | For flange shaft (right-side) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 12 - | Circlip |
| 13 - | Ball bearing |
| q | For flange shaft (left-side) |
| q | Renewing → Chapter |
| 14 - | Mounting bracket |
| q | For flange shaft (left-side) |
| q | Renewing → Chapter |
| 15 - | Flange shaft (left-side) |
