A4 Mk3
Note
|

| 1 - | Oil seal |
| q | For flange shaft (left-side) |
| q | → Chapter „Renewing oil seal for flange shaft (left-side)“ |
| 2 - | Differential |
| 3 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 4 - | Oil seal |
| q | For flange shaft (right-side) |
| q | → Chapter „Renewing oil seal for flange shaft (right-side)“ |
| 5 - | Flange shaft (right-side) |
| q | Removing and installing (with gearbox installed) → multitronic 0AW, front-wheel drive; Rep. gr.39 |
| q | → Chapter „Removing and installing flange shaft (right-side) with gearbox removed“ |
| 6 - | Circlip |
| q | Renew |
| 7 - | Filler and inspection plug |
| q | For gear oil in front final drive |
| q | Renew |
| q | 30 Nm |
| 8 - | Cover |
| q | For front final drive |
| q | Pay attention to dowel sleeves |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Pre-fill if cover for front final drive has ben removed → multitronic 0AW front-wheel drive; Rep. gr.39 |
| 9 - | O-ring |
| q | On cover for front final drive |
| q | Renew |
| 10 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 11 - | Gearbox selector lever |
| 12 - | Oil seal |
| q | For selector shaft |
| q | → Chapter „Renewing oil seal for selector shaft“ |
| 13 - | Gearbox |
| 14 - | Flange shaft (left-side) |
| q | → Chapter „Removing and installing flange shaft (left-side)“ |
| 15 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 10 Nm + 90° |
| 16 - | Mounting bracket |
| q | For flange shaft (left-side) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 17 - | Ball bearing |
| q | For flange shaft (left-side) |
| q | → Chapter „Renewing ball bearing for flange shaft (left-side)“ |
| 18 - | Retaining clip |
| q | Renew |
| 19 - | Oil seal |
| q | For input shaft |
| q | → Chapter „Renewing oil seal for input shaft“ |
| 20 - | Dual-mass flywheel |
| q | → Chapter „Removing and installing dual-mass flywheel“ |
Note
|
|
| Stage | Bolts | Tightening torque/tightening angle |
| 1. | -1 … 10- | 3 Nm |
| 2. | -1 … 10- | 20 Nm |
| 3. | -1 … 10- | Turn 90° further |

Note