A4 Mk3
| Actuator for engine temperature regulation -N493-, coolant pump - exploded view |

| 1 - | Connection |
| 2 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Coat with coolant, coolant → Electronic parts catalogue |
| 3 - | Centring pin |
| 4 - | Bolt |
| q | Tightening sequence → Chapter |
| 5 - | Gasket |
| q | Renew |
| 6 - | Coolant pump |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | New coolant pump: remove protective cap |
| 7 - | Bolt |
| q | Tightening sequence → Fig. |
| 8 - | Toothed belt |
| q | For coolant pump |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 10 - | Toothed belt cover |
| 11 - | Bolt |
| q | Left-hand thread |
| q | Renew |
| q | 10 Nm + turn 90° further |
| 12 - | Toothed belt drive sprocket |
| q | Note installation position |
| 13 - | Oil seal |
| q | Renewing → Chapter |
| 14 - | Balance shaft |
| 15 - | Gasket |
| q | Renew |
| 16 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 17 - | Connection |
| 18 - | Spring |
| 19 - | Gasket |
| q | Renew |
| 20 - | Actuator for engine temperature regulation -N493- |
| q | Removing and installing → Chapter |
|
|
|
|
