A4 Mk3
| Oil filter, engine oil cooler, oil pressure switches - exploded view |

| 1 - | Bracket for ancillaries |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 2 - | O-ring |
| q | Renew |
| 3 - | O-ring |
| q | Renew |
| 4 - | Bolt |
| q | 4 Nm + turn 45° further |
| 5 - | Piston cooling jet control valve -N522- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 6 - | Oil pressure switch -F22- |
| q | Blue or grey insulation |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Checking → Vehicle diagnostic tester |
| q | 20 Nm |
| 7 - | Seal |
| q | Renew |
| 8 - | Oil pressure switch for reduced oil pressure -F378- |
| q | Brown insulation |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Checking → Vehicle diagnostic tester |
| q | 20 Nm |
| 9 - | Seal |
| q | Renew |
| 10 - | Gasket |
| q | Renew |
| 11 - | Oil filter |
| q | Removing and installing: A4 → Booklet812, A5 → Booklet811 |
| 12 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lubricate lightly with engine oil |
| 13 - | Oil filter housing |
| q | 25 Nm |
| 14 - | Gasket |
| q | Renew |
| 15 - | O-ring |
| q | Renew |
| 16 - | O-ring |
| q | Renew |
| 17 - | Valve unit |
| q |
| 18 - | Engine oil cooler |
| q | See note → Chapter |
| q | Ensure clearance from surrounding components |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 19 - | Seal |
| q | Renew |
| q | Lubricate with coolant additive; coolant → Electronic parts catalogue |
| 20 - | Connection |
| 21 - | Bolt |
| q | 8 Nm + turn 45° further |
| 22 - | Bolt |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 23 - | Bolt |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
|
|
