A4 Mk3
| Silencers - exploded view |

| 1 - | Rear silencer |
| q | Combined in one unit with rear silencer as original equipment. Can be renewed individually for repair purposes |
| q | Cutting point → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 2 - | Nut |
| q | 23 Nm |
| 3 - | Clamp (rear) |
| q | Before tightening, align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| q | Installation position → Fig. |
| q | Tighten bolt connections evenly. |
| 4 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 5 - | Bracket |
| 6 - | Rubber mounting |
| q | Renew if damaged |
| 7 - | Nut |
| q | 23 Nm |
| 8 - | Clamp (front) |
| q | Before tightening, align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| q | Installation position → Fig. |
| q | Tighten bolt connections evenly. |
| 9 - | Gasket |
| q | Renew |
| 10 - | Nut |
| q | 25 Nm |
| 11 - | Catalytic converter |
| q | Protect catalytic converter from damage by knocks and impact |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 12 - | Nut |
| q | 40 Nm |
| q | Renew |
| q | Coat studs of turbocharger with high-temperature paste |
| q | High-temperature paste → Electronic parts catalogue |
| 13 - | Gasket |
| q | Renew |
| 14 - | Lambda probe after catalytic converter -G130- and Lambda probe heater 1 after catalytic converter -Z29- |
| q | The threads on the new Lambda probes are coated with a special assembly paste. |
| q | If re-installing old Lambda probe, coat thread with high-temperature paste: Refer to → Electronic parts catalogue for high-temperature paste |
| q | The assembly paste/high-temperature paste must not get into the slots on the Lambda probe body |
| q | Removing and installing → Rep. gr.24 |
| 15 - | Front silencer |
| q | With flexible joint |
Caution
|
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 16 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 17 - | Mounting |
| q | Renew if damaged |
| q | Check preload → Chapter |
| 18 - | Centre silencer |
| q | Combined in one unit with rear silencer as original equipment. Can be renewed individually for repair purposes |
| q | Cutting point → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 19 - | Mounting |
| q | Renew if damaged |
| q | Check preload → Chapter |
| 20 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 21 - | Tailpipe |
| q | Can be renewed separately for repair purposes → Chapter |
| q | Cutting point between rear silencer and tailpipe → Chapter |
| 22 - | Clamp |
| q | 60 Nm |
|
|
|
|

Caution