A4 Mk3
| Silencers - exploded view |

| 1 - | Gasket |
| q | Renew |
| 2 - | Lambda probe -G39- and Lambda probe heater -Z19- |
| q | The threads on the new Lambda probes are coated with a special assembly paste. |
| q | If re-installing old Lambda probe, coat thread with high-temperature paste: Refer to → Electronic parts catalogue for high-temperature paste |
| q | The assembly paste/high-temperature paste must not get into the slots on the probe body |
| q | Removing and installing → Rep. gr.24 |
| 3 - | Lambda probe after catalytic converter -G130- and Lambda probe heater 1 after catalytic converter -Z29- |
| q | The threads on the new Lambda probes are coated with a special assembly paste. |
| q | If re-installing old Lambda probe, coat thread with high-temperature paste: Refer to → Electronic parts catalogue for high-temperature paste |
| q | The assembly paste/high-temperature paste must not get into the slots on the probe body |
| q | Removing and installing → Rep. gr.24 |
| 4 - | Catalytic converter |
| q | Protect catalytic converter from damage by knocks and impact |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 5 - | Front silencer |
Caution
|
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 6 - | Clamp (front) |
| q | Before tightening, align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| q | Installation position → Fig. |
| q | Tighten bolt connections evenly. |
| 7 - | Nut |
| q | 23 Nm |
| 8 - | Centre silencer |
| q | Combined in one unit with rear silencers as original equipment. Can be renewed individually for repair purposes |
| q | Remove diagonal struts prior to removal → Fig. |
| q | Cutting point → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 9 - | Clamp (rear left) |
| q | For separate replacement of centre and rear silencers |
| q | Installation position → Fig. |
| q | Before tightening, align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| q | Tighten bolt connections evenly |
| 10 - | Rear silencer (left-side) |
| q | Combined as one unit with centre silencer and tailpipe as original equipment |
| q | Remove diagonal struts prior to removal → Fig. |
| q | Centre silencer, rear silencer and tailpipe can be renewed separately as required |
| q | Cutting point: centre silencer / rear silencer → Chapter |
| q | Cutting point between rear silencer and tailpipe → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 11 - | Tailpipe |
| q | Combined in one unit with rear silencer as original equipment. Can be renewed individually for repair purposes |
| q | Cutting point → Chapter |
| q | Aligning → Chapter |
| 12 - | Clamp |
| q | 23 Nm |
| 13 - | Mounting |
| q | Renew if damaged |
| q | Check preload → Chapter |
| 14 - | Nut |
| q | Renew |
| q | 20 Nm |
| 15 - | Nut |
| q | 23 Nm |
| 16 - | Rear silencer (right-side) |
| q | Combined as one unit with centre silencer and tailpipe as original equipment |
| q | Remove diagonal struts prior to removal → Fig. |
| q | Centre silencer, rear silencer and tailpipe can be renewed separately as required |
| q | Cutting point: centre silencer / rear silencer → Chapter |
| q | Cutting point between rear silencer and tailpipe → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 17 - | Clamp (rear right) |
| q | For separate replacement of centre and rear silencers |
| q | Installation position → Fig. |
| q | Before tightening, align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| q | Tighten bolt connections evenly |
| 18 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 20 Nm |
| 19 - | Mounting |
| q | Renew if damaged |
| q | Check preload → Chapter „Stress-free alignment of exhaust system“ |
| 20 - | Gasket |
| q | Renew |
| 21 - | Nut |
| q | 25 Nm |
| 22 - | Nut |
| q | 40 Nm |
| q | Renew |
| q | Coat studs of turbocharger with high-temperature paste |
| q | High-temperature paste → Electronic parts catalogue |
|
|
|
|
|
|

Caution