A4 Mk3
| Sealing flange and drive plate - exploded view |

| 1 - | Cylinder block |
| 2 - | Dowel sleeves |
| 3 - | Engine speed sender -G28- |
| 4 - | Bolt |
| q | 4.5 Nm |
| 5 - | Sealing flange with oil seal |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | With sender ring for engine speed sender |
| q | Renew only as complete unit |
| q | Do not additionally oil or grease sealing lip of oil seal |
| q | Before installing, remove oil residue from crankshaft journal with a clean cloth. |
| q | Use support sleeve supplied when fitting |
| 6 - | Bolt |
| q | 15 Nm |
| 7 - | Drive plate |
| q | Lock with counterhold tool -3067- to slacken off bolts. |
| 8 - | Bolt |
| q | 60 Nm + 90° |
| q | Renew |
| 9 - | Needle bearing |
| q | Removing and installing needle bearing → Chapter |
| 10 - | Intermediate plate |
| q | Is fitted onto sealing flange → Fig. |
| q | Must be positioned on dowel sleeves |
| q | Do not damage/bend when assembling |
|
|
