A4 Mk3
| Cylinder head - exploded view |

| 1 - | Cylinder head gasket |
| q | Renewing → Chapter „Removing and installing cylinder head“ |
| q | Identification of cylinder head gasket → Fig. |
| q | If renewed, change coolant and engine oil |
| 2 - | Bolt |
| q | Apply locking fluid when installing; refer to → Electronic parts catalogue |
| q | 10 Nm |
| 3 - | Hall sender -G40- |
| q | For camshaft position |
| 4 - | Cylinder head |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | To prevent damage to glow plugs, always place cylinder head on a soft foam surface after removal. |
| q | Checking for distortion → Fig. |
| q | Must not be machined |
| q | Before installing, check that the two dowel sleeves for centring cylinder head are fitted on cylinder block |
| q | If renewed, change coolant and engine oil |
| 5 - | Washer |
| 6 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | Correct sequence when slackening → Anchor |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 7 - | Oil pressure switch -F1- |
| q | Opening/closing pressure 0.3 ... 0.6 bar |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Checking → Chapter |
| q | 20 Nm |
| 8 - | Seal |
| q | Renew |
| 9 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 10 - | Engine lifting eye |
| 11 - | Seal |
| q | Renew |
| 12 - | Screw plug |
| q | 20 Nm |
| 13 - | Gasket |
| q | Renew |
| 14 - | Vacuum pump |
| q | Removing and installing → Rep. gr.47 |
| 15 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.47 |
| 16 - | Connection |
| q | For coolant hoses |
| q | with coolant temperature sender -G62- |
| q | Version fitted in vehicle may differ from illustration |
| 17 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 18 - | Seal |
| q | Renew |
| 19 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 20 - | Engine lifting eye |
Note
|
|
| Stage | Bolts | Tightening torque/angle specification |
| 1. | -1 … 10- | 30 Nm |
| 2. | -1 … 10- | 50 Nm |
| 3. | -1 … 10- | turn 90° further |
| 4. | -1 … 10- | turn 90° further |
|
|
Note
|
|

Note