A4 Mk3
| Toothed belt drive - exploded view |

| 1 - | Toothed belt |
| q | Before removing, mark direction of rotation with chalk or felt-tip pen |
| q | Check for wear |
| q | Removing → Chapter |
| q | Installing (adjusting valve timing) → Anchor |
| 2 - | Idler roller |
| 3 - | Nut |
| q | 20 Nm |
| 4 - | Tensioning roller |
| 5 - | Nut |
| q | 20 Nm + turn 45° further |
| 6 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 7 - | Idler roller |
| 8 - | Bolt |
| q | 25 Nm |
| 9 - | Camshaft sprocket |
| 10 - | Bolt |
| q | Slacken and tighten with counterhold tool -T10051- |
| q | 100 Nm |
| 11 - | Hub |
| q | For camshaft |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing and installing camshafts“ |
| 12 - | Plug |
| 13 - | Toothed belt cover (rear) |
| 14 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 15 - | Hub |
| q | For high-pressure pump |
| q | Removing and installing → Rep. gr.23 |
| 16 - | Nut |
| q | Tightening torque → Rep. gr.23 |
| 17 - | High-pressure pump sprocket |
| 18 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.23 |
| 19 - | Idler roller |
| 20 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 50 Nm + turn 90° further |
| 21 - | O-ring |
| q | Renew |
| 22 - | Coolant pump |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 23 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 24 - | Crankshaft sprocket |
| q | Contact surface between sprocket and crankshaft must be free of oil |
| q | Can only be installed in one position |
| 25 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | Slacken and tighten with counterhold tool -3415- |
| q | Do not additionally oil threads and shoulder |
| q | 120 Nm + turn 90° further |
|
|
