A4 Mk3
| Poly V-belt drive - exploded view |

| 1 - | Poly V-belt |
| q | Check for wear |
| q | Before removing, mark direction of rotation with chalk or felt-tipped pen |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Do not kink |
| q | When installing, make sure it is properly seated on pulleys. |
| 2 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 20 Nm + turn 90° further |
| 3 - | Alternator |
| q | Removing and installing → Rep. Gr.27 |
| 4 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. Gr.27 |
| 5 - | Cover for idler roller |
| 6 - | Idler roller for poly V-belt |
| q | 40 Nm |
| 7 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Chapter |
| 8 - | Poly V-belt pulley for coolant pump |
| 9 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Chapter |
| 10 - | Coolant pump |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 11 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. Gr.48 |
| 12 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. Gr.48 |
| 13 - | Bracket for power steering pump |
| 14 - | Sliding bush |
| 15 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. Gr.48 |
| 16 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. Gr.48 |
| 17 - | Power steering pump |
| q | Removing and installing → Rep. Gr.48 |
| 18 - | Poly V-belt pulley for power steering pump |
| q | Removing and installing → Rep. Gr.48 |
| 19 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. Gr.48 |
| 20 - | Poly V-belt tensioner |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | 40 Nm |
| 21 - | Bracket for air conditioner compressor |
| q | Pay attention to dowel sleeves when installing |
| 22 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 23 - | Air conditioner compressor |
| q | Do not unscrew or disconnect refrigerant hoses or pipes. |
| q | Removing and installing → Rep. Gr.87 |
| q | When installing check dowel sleeves -item 25- |
| 24 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. Gr.87 |
| 25 - | Dowel sleeve |
| q | 2x |
| 26 - | Cover for tensioner |
| 27 - | Vibration damper |
| q | With pulley for poly V-belt |
| q | Can only be installed in one position (holes are off-set). |
| q | Removing and installing → Chapter |
|
|
