A4 Mk3
| Drive chain for valve gear - exploded view |

| 1 - | Guide rail |
| 2 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 10 Nm + turn 90° further |
| 3 - | Bolts |
| q | Renew |
| q | 5 Nm + turn 60° further |
| 4 - | Bearing mounting for drive sprocket |
| 5 - | Drive sprocket for timing chain (left-side) |
| 6 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 10 Nm + turn 90° further |
| 7 - | Drive chain for valve gear |
| q | Mark direction of rotation for re-installation with a paint marker |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 8 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 10 Nm + turn 90° further |
| 9 - | Guide rail |
| 10 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 8 Nm + turn 45° further |
| 11 - | Bearing plate for drive sprocket |
| q | For camshaft timing chain (right-side) |
| q | Asymmetric version |
| 12 - | Drive sprocket for timing chain (right-side) |
| q | Installation position → Fig. |
| 13 - | Thrust washer |
| q | Asymmetric version |
| q | Installation position → Fig. |
| 14 - | Bearing mounting for drive sprocket |
| q | Asymmetric version |
| q | Installation position → Fig. |
| 15 - | Bolt |
| q | 30 Nm + turn 90° further |
| 16 - | Seal |
| q | Renew |
| 17 - | Chain tensioner |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing and installing drive chain for valve gear“ |
| 18 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 19 - | Crankshaft |
| 20 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 10 Nm + turn 90° further |
