A4 Mk3
| Sump (bottom section), sump (top section), oil pump, engine oil cooler - exploded view |

| 1 - | Nut |
| q | 9 Nm |
| 2 - | Oil level and oil temperature sender -G266- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Seal |
| q | Renew |
| 4 - | Sump (bottom section) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 3 Nm + turn 90° further |
| 6 - | Baffle plate (bottom) |
| 7 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 8 - | Sump (top section) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Dowel sleeve |
| q | 2x |
| 10 - | O-ring |
| q | Insert in retaining frame |
| q | Renew |
| 11 - | Bolt |
| q | Apply locking fluid when installing; refer to → Electronic parts catalogue |
| q | 9 Nm |
| 12 - | Baffle plate (top) |
| 13 - | Seal |
| q | Insert in retaining frame |
| q | Renew |
| 14 - | Gasket |
| q | Renew |
| 15 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 16 - | Engine oil cooler |
| q | See note → Anchor |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | With oil cooler bypass valve |
| 17 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 18 - | Oil pump drive shaft |
| 19 - | Compression spring |
| 20 - | Sleeve |
| q | 2x |
| 21 - | Bearing bracket |
| 22 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 23 - | Chain sprocket for oil pump |
| q | Can only be fitted in one position on drive shaft |
| 24 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | To loosen and tighten, use pin wrench -3212- to counterhold chain sprocket |
| q | 30 Nm + turn 90° further |
| 25 - | O-ring |
| q | Renew |
| 26 - | Seal |
| q | Renew |
| 27 - | O-ring |
| q | Renew |
| 28 - | Oil pump |
| q | Do not dismantle |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 29 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 30 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 31 - | Seal |
| q | Renew |
| 32 - | Oil drain plug |
| q | 30 Nm |
Note
|
|
| Stage | Tightening torque/angle specification |
| 1. | 3 Nm in diagonal sequence |
| 2. | Turn 90° further in diagonal sequence |
Note
|
|
| Stage | Bolts | Tightening torque/angle specification |
| 1. | -1 … 6- | 8 Nm in diagonal sequence |
| 2. | -1 … 6- | Turn 90° further in diagonal sequence |

Note