A4 Mk3
| Secondary air system - exploded view |

| 1 - | Nut |
| q | 9 Nm |
| 2 - | Bonded rubber mounting |
| 3 - | Secondary air pump motor -V101- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Clip electrical connector into bracket |
| q | Checking in Guided Fault Finding → Vehicle diagnostic tester |
| 4 - | O-rings |
| q | Renew |
| 5 - | Secondary air hose |
| 6 - | Clip |
| 7 - | O-ring |
| q | Renew |
| 8 - | Gasket |
| q | Renew |
| 9 - | Bolts |
| q | 9 Nm |
| 10 - | Vacuum hose |
| 11 - | Combination valve for secondary air system (right-side) |
| q | Checking → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 12 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 13 - | Sender 1 for secondary air pressure -G609- |
| q | Only on USA models |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 14 - | O-ring |
| q | Renew |
| 15 - | Secondary air hose |
| 16 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 17 - | Combination valve for secondary air system (left-side) |
| q | Checking → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 18 - | Vacuum hose |
| 19 - | Bolts |
| q | 9 Nm |
| 20 - | Gasket |
| q | Renew |
| 21 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 22 - | Bracket |
| q | For secondary air hose |
| 23 - | O-ring |
| q | Renew |
| 24 - | Secondary air hose |
| 25 - | Bracket |
| q | For secondary air pump motor -V101- |
| 26 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
|
|
