A4 Mk3
| Silencers - exploded view |

| 1 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 2 - | Mounting |
| q | Renew if damaged |
| q | Check preload → Chapter „Stress-free alignment of exhaust system“ |
| 3 - | Centre silencer |
| q | Combined in one unit with rear silencers as original equipment. Can be renewed individually for repair purposes |
| q | For removal on A5 Cabriolet/Sportback: Remove diagonal struts → Fig. |
| q | Cutting point → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 4 - | Rear silencer |
| q | Combined as one unit with centre silencer and tailpipe as original equipment |
| q | Centre silencer, rear silencer and tailpipe can be renewed separately as required |
| q | For removal on A5 Cabriolet/Sportback: Remove diagonal struts → Fig. |
| q | Cutting point: centre silencer / rear silencer → Chapter |
| q | Cutting point between rear silencer and tailpipe → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 5 - | Gasket |
| q | Renew |
| 6 - | Nut |
| q | 23 Nm |
| 7 - | Catalytic converter |
| q | Protect against knocks and impact |
| q | Removing and installing: left-side → Chapter, right-side → Chapter |
| q | Mounting components → Fig. |
| 8 - | Nut |
| q | 23 Nm |
| 9 - | Gasket |
| q | Renew |
| 10 - | Front silencer |
| q | With flexible joint; do not bend flexible joint more than 10° – otherwise it can be damaged |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| 11 - | Clamp (front) |
| q | Installation position → Fig. |
| q | Before tightening, align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| q | Tighten bolt connections evenly |
| 12 - | Nut |
| q | 23 Nm |
| 13 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 14 - | Clamp |
| 15 - | Tailpipe |
| q | Combined in one unit with rear silencer as original equipment. Can be renewed individually for repair purposes |
| q | Cutting point → Chapter |
| q | Aligning → Chapter |
| 16 - | Mounting |
| q | Renew if damaged |
| q | Check preload → Chapter „Stress-free alignment of exhaust system“ |
| 17 - | Nut |
| q | Renew |
| q | 20 Nm |
| 18 - | Clamp (rear) |
| q | For separate replacement of centre and rear silencers |
| q | Installation position → Fig. |
| q | Before tightening, align exhaust system so it is free of stress → Chapter |
| q | Tighten bolt connections evenly |
| 19 - | Nut |
| q | 23 Nm |
| 20 - | Nut |
| q | Renew |
| q | 23 Nm |
| 21 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 22 - | Mounting |
| q | Renew if damaged |
| q | Check preload → Chapter „Stress-free alignment of exhaust system“ |
|
|
|
|
|
|

Note