A4 Mk3
| Radiator and radiator fans - exploded view |
Note| The diagram shows the components fitted with radiator fans running with 1000 W. |

| 1 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 2 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 3 - | Radiator cowl |
| q | Removing and installing: on A4, together with radiator → Chapter, A5 → Chapter |
| 4 - | Radiator fan -V7- |
| q | With separate radiator fan control unit -J293- (depending on equipment version) |
| q | Removing and installing radiator fan -V7- → Chapter |
| q | Removing and installing radiator fan control unit -J293- (separate unit) → Chapter |
| 5 - | Bolt |
| q | 3.5 Nm |
| 6 - | Washer |
| 7 - | Rubber bush |
| q | For radiator |
| 8 - | Coolant hose |
| q | Lift retaining clip to detach |
| q | Connecting to radiator → Fig. |
| 9 - | O-ring |
| q | Renew |
| 10 - | O-ring |
| q | Renew |
| 11 - | Coolant hose |
| q | Lift retaining clip to detach |
| q | Connecting to radiator → Fig. |
| 12 - | Coolant hose |
| q | To coolant expansion tank |
| 13 - | O-ring |
| q | Renew |
| 14 - | Radiator |
| q | Removing and installing: on A4, together with radiator cowl → Chapter, A5 → Chapter |
| q | If renewed, change coolant in entire system |
| 15 - | Retaining pin |
| q | Use screwdriver to release and pull off |
| 16 - | Rubber buffer |
| 17 - | Radiator bracket |
| 18 - | Bolt |
| 19 - | O-ring |
| q | Renew |
| 20 - | Coolant hose |
| q | Lift retaining clip to detach |
| q | Connecting to radiator → Fig. |
| 21 - | O-ring |
| q | Renew |
| 22 - | Drain plug |
| 23 - | Radiator fan 2 -V177- |
| q | Not fitted if fan runs with 400 W |
| q | With integrated radiator fan control unit -J293- (depending on equipment) |
| q | Removing and installing → Chapter |
|
|
