A4 Mk3
| Camshaft timing chains - exploded view |
| Camshaft timing chain (left-side) |

| 1 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 2 - | Thrust washer |
| q | For drive chain sprocket |
| 3 - | Drive chain sprocket |
| q | For camshaft timing chain (left-side) |
| 4 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 5 Nm + turn 90° further |
| 5 - | Chain tensioner |
| q | For camshaft timing chain (left-side) |
| 6 - | Camshaft chain sprocket |
| q | For inlet camshaft |
| q | Installation position: Side with lettering faces gearbox |
| 7 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 8 - | Camshaft timing chain (left-side) |
| q | Removing from camshafts → Chapter |
| q | Before removing, mark running direction with paint |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Bracket |
| q | For drive chain sprocket |
| 10 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| Camshaft timing chain (right-side) |

| 1 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 2 - | Bearing mounting |
| q | For drive chain sprocket |
| 3 - | Camshaft timing chain (right-side) |
| q | Removing from camshafts → Chapter |
| q | Before removing, mark running direction with paint |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 4 - | Camshaft chain sprocket |
| q | For inlet camshaft |
| q | Installation position: Side with lettering faces gearbox |
| 5 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 6 - | Chain tensioner |
| q | For camshaft timing chain (right-side) |
| 7 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 5 Nm + turn 90° further |
| 8 - | Thrust washer |
| q | For drive chain sprocket |
| 9 - | Drive chain sprocket |
| q | For camshaft timing chain (right-side) |
