A4 Mk3
| Engine oil cooler, pressure control valve, oil filter housing and oil pressure switch - exploded view |

| 1 - | Mounting plate |
| q | For engine oil cooler, pressure control valve for crankcase breather system, oil filter housing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 2 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 3 - | Seal |
| q | Renew |
| 4 - | Oil pressure switch |
| q | Engine codes CAMA, CAMB, CAPA: oil pressure switch -F1-; engine codes CCLA, CCWA, CCWB, CGKA, CGKB: oil pressure switch for reduced oil pressure -F378- |
| q | Opening/closing pressure 0.75 ... 1.05 bar |
| q | Grey insulation |
| q | Checking in „Guided Fault Finding“ → Vehicle diagnostic tester |
| q | Removing and installing oil pressure switch -F1- - engine code CAPA → Chapter |
| q | Removing and installing oil pressure switch -F1-/oil pressure switch for reduced oil pressure -F378- - engine codes CAMA, CAMB, CCLA, CCWA, CCWB, CGKA, CGKB → Chapter |
| q | 20 Nm |
| 5 - | O-rings |
| q | Renew |
| 6 - | Seal |
| q | Renew |
| 7 - | O-ring |
| q | Renew |
| 8 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 9 - | Oil supply line |
| q | To turbocharger |
| 10 - | O-ring |
| q | Renew |
| 11 - | Oil filter element |
| q | Removing and installing → Booklet811, → Booklet812 or → Booklet818 |
| 12 - | Seal |
| q | Renew |
| 13 - | Sealing cap |
| q | 35 Nm |
| 14 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 15 - | Retaining clip |
| q | For oil filter housing |
| 16 - | Oil filter housing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | With oil filter bypass valve, 2.0 … 3.0 bar (pressure differential upstream/downstream of filter) |
| 17 - | Pressure control valve for crankcase breather system |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 18 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 19 - | Crankcase breather pipe |
| 20 - | O-ring |
| q | Renew |
| 21 - | O-ring |
| q | Renew |
| 22 - | Engine oil cooler |
| q | See note → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | With oil cooler bypass valve, 2.0 … 3.0 bar (pressure differential upstream/downstream of engine oil cooler) |
| 23 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 24 - | Gaskets |
| q | Renew |
| 25 - | Coolant hose |
| 26 - | Coolant pipe (top) |
| 27 - | O-ring |
| q | Renew |
| 28 - | Nut |
| q | 9 Nm |
| 29 - | Gasket |
| q | Renew |
