A4 Mk3
| Sump (top section) - exploded view |

| 1 - | Compression spring |
| 2 - | Coupling |
| 3 - | Oil pump drive shaft |
| 4 - | Sump (top section) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Bracket |
| q | For electrical wiring harness |
| q | Depending on version → Electronic parts catalogue |
| 6 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 7 - | Valve for oil pressure control -N428- |
| q | Engine codes CCLA, CCWA, CCWB, CGKA, CGKB |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 8 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 9 - | Sealing element |
| q | 2x |
| q | Renew |
| 10 - | Bolt |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 11 - | Oil seal for crankshaft (pulley end) |
| q | Renewing → Chapter |
| 12 - | Idler roller (right-side) for poly V-belt |
| q | Note installation position |
| 13 - | Cover for idler roller |
| 14 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 15 - | Sealing flange (pulley end) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 16 - | O-ring |
| q | Renew |
| 17 - | Oil pressure switch -F22- |
| q | Engine codes CCLA, CCWA, CCWB, CGKA, CGKB |
| q | Opening/closing pressure 2.0 ... 2.5 bar |
| q | Green insulation |
| q | Checking in „Guided Fault Finding“ → Vehicle diagnostic tester |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | 20 Nm |
| 18 - | Seal |
| q | Renew |
| 19 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 20 - | Plug |
| 21 - | O-rings |
| q | Renew |
| 22 - | Guide tube for oil dipstick |
| 23 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 24 - | O-ring |
| q | Renew |
| 25 - | Seal |
| q | Renew |
| 26 - | O-rings |
| q | Renew |
| 27 - | Gasket |
| q | Renew |
| 28 - | Dowel sleeve |
| q | 2x |
| 29 - | Bolt |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 30 - | Bolt |
| q | Tightening torque for vehicles with manual gearbox → Anchor, with multitronic gearbox 0AW → Anchor, with dual clutch gearbox 0B5 → Anchor, with automatic gearbox 0B6 → Anchor |
| 31 - | Plug for „TDC“ marking |
| q | 35 Nm |
| q | Use extended hexagon socket wrench with ball head to unscrew or tighten plug |
| 32 - | Seal |
| q | Renew |
|
|
