A4 Mk3
| Exhaust gas recirculation system - exploded view |
| Engine codes CAMA, CAMB, CAPA |

| 1 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 2 - | Bracket |
| q | For exhaust gas recirculation system |
| 3 - | Connecting pipe for exhaust gas recirculation |
| 4 - | Bolt |
| q | 25 Nm |
| 5 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 6 - | Gasket |
| q | Renew |
| 7 - | Exhaust gas recirculation temperature sensor -G98- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 8 - | Coolant hose |
| 9 - | Connection with thermostat for exhaust gas recirculation |
| 10 - | Retaining clip |
| 11 - | O-ring |
| q | Renew |
| 12 - | Exhaust gas recirculation cooler |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 13 - | Coolant hose |
| 14 - | Coolant hose |
| 15 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 16 - | Gasket |
| q | Renew |
| 17 - | Vacuum hose |
| q | From exhaust gas recirculation cooler change-over valve -N345- |
| 18 - | Vacuum unit for exhaust gas recirculation changeover function |
| 19 - | Bolt |
| q | 4 Nm |
| 20 - | Connecting pipe for exhaust gas recirculation |
| 21 - | Bolt |
| q | 25 Nm |
| 22 - | Gasket |
| q | Renew |
| 23 - | Change-over flap for exhaust gas recirculation cooler |
| 24 - | Coolant hose |
| 25 - | Gasket |
| q | Renew |
| 26 - | Exhaust gas recirculation control motor -V338- |
| q | With potentiometer for exhaust gas recirculation -G212- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 27 - | Coolant hose |
| 28 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| Engine codes CCLA, CCWA, CCWB, CGKA, CGKB |

| 1 - | Connecting pipe for exhaust gas recirculation |
| 2 - | Sealing element |
| q | Renew |
| 3 - | Clamp |
| q | Installation position: as illustrated |
| q | 9 Nm |
| 4 - | Coolant hose |
| 5 - | Connection with thermostat for exhaust gas recirculation |
| 6 - | Retaining clip |
| 7 - | O-ring |
| q | Renew |
| 8 - | O-ring |
| q | Renew |
| 9 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 10 - | Exhaust gas recirculation control motor -V338- |
| q | With potentiometer for exhaust gas recirculation -G212- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 11 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 12 - | Vacuum unit for exhaust gas recirculation changeover function |
| 13 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 14 - | Coolant hoses |
| 15 - | Exhaust gas recirculation temperature sensor -G98- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 16 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 17 - | Crankcase breather pipe |
| 18 - | Exhaust gas recirculation cooler |
| q | With change-over flap for exhaust gas recirculation cooler |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 19 - | Gasket |
| q | Renew |
| 20 - | Connecting pipe for exhaust gas recirculation |
| 21 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 22 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 23 - | O-ring |
| q | Renew |
| 24 - | Coolant hose |
