A4 Mk3
| Coolant pipes - exploded view |

| 1 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 2 - | Non-return valve |
| q | With connection for coolant hose (depending on equipment) |
| q | Removing and installing: |
| t | Cylinder bank 1 → Chapter |
| t | Cylinder bank 2 → Chapter |
| 3 - | O-ring |
| q | Renew |
| 4 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 5 - | Coolant pipe (front) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 6 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 7 - | O-ring |
| q | Renew |
| 8 - | O-ring |
| q | Renew |
| 9 - | Coolant pipe (top) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 10 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 11 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 12 - | Seals |
| q | Renew |
| 13 - | Banjo bolt |
| q | 12 Nm |
| 14 - | Coolant pipes |
| q | For cylinder head, bank 2 (left-side) |
| 15 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 16 - | Banjo bolt |
| q | 12 Nm |
| 17 - | Seals |
| q | Renew |
| 18 - | Coolant pipe (rear left) |
| q | Only for vehicles with multitronic gearbox 0AW or dual clutch gearbox 0B5 |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 19 - | Bolt |
| q | Only for vehicles with multitronic gearbox 0AW or dual clutch gearbox 0B5 |
| q | 9 Nm |
| 20 - | Bolt |
| q | Only for vehicles with multitronic gearbox 0AW or dual clutch gearbox 0B5 |
| q | 9 Nm |
| 21 - | Coolant hose |
| q | Only for vehicles with multitronic gearbox 0AW or dual clutch gearbox 0B5 |
| 22 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 23 - | Coolant pipe (front left) |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing and installing coolant pipe (front left)“ |
| 24 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 25 - | O-ring |
| q | Renew |
