A4 Mk3
| Camshaft timing chain - exploded view |

| 1 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 2 - | Chain slip preventer |
| 3 - | Crankshaft |
| q | With sprocket for camshaft timing chain |
| 4 - | Guide rail |
| q | Note installation position |
| 5 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 6 - | Guide pin |
| q | For guide rail |
| q | Renew |
| q | 5 Nm + 90° further |
| 7 - | Guide rail |
| q | Note installation position |
| 8 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 9 - | Camshaft chain sprocket |
| q | For inlet camshaft |
| q | Installation position: Side with lettering legible from rear |
| 10 - | Guide pin |
| q | For guide rail |
| q | Renew |
| q | 5 Nm + 90° further |
| 11 - | Chain sprocket |
| q | For balance shaft |
| 12 - | Guide rail |
| q | Note installation position |
| 13 - | Guide pin |
| q | For guide rail |
| q | 23 Nm |
| 14 - | Camshaft chain sprocket |
| q | For inlet camshaft |
| q | Installation position: Side with lettering legible from rear |
| 15 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 16 - | Guide pin |
| q | For guide rail |
| q | Renew |
| q | 5 Nm + 90° further |
| 17 - | Guide pin |
| q | For tensioning rail |
| q | 23 Nm |
| 18 - | Tensioning rail |
| 19 - | Chain tensioner |
| q | For camshaft timing chain |
| 20 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 5 Nm + 90° further |
| 21 - | Camshaft timing chain |
| q | Removing from camshafts → Chapter |
| q | Before removing, mark running direction with paint |
| q | Removing and installing → Chapter |
