A4 Mk3
| Poly V-belt drive - exploded view |

| 1 - | Poly V-belt |
| q | Check for wear |
| q | Before removing, mark direction of rotation with chalk or felt-tip pen |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Do not kink |
| q | When installing, make sure it is properly seated on pulleys |
| 2 - | Vibration damper |
| q | With poly V-belt pulley |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Washer |
| 4 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 20 Nm + 90° further |
| 5 - | Idler roller |
| q | For poly V-belt |
| 6 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 7 - | Cover |
| q | For idler roller |
| 8 - | Cover |
| q | For idler roller |
| 9 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 10 - | Idler roller |
| q | For poly V-belt |
| 11 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Electrical system; Rep. gr.27 |
| 12 - | Alternator |
| q | Removing and installing → Electrical system; Rep. gr.27 |
| 13 - | Bracket |
| q | For alternator |
| 14 - | Bolt |
| q | Tighten in two stages: |
| t | 5 Nm in diagonal sequence |
| t | 40 Nm in diagonal sequence |
| 15 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 16 - | Poly V-belt pulley |
| q | For coolant pump |
| 17 - | Coolant pump |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 18 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 50 Nm + 90° further |
| 19 - | Tensioner |
| q | For poly V-belt |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 20 - | Seal |
| q | Renew |
| 21 - | Bracket |
| q | For air conditioner compressor |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 22 - | Bolt |
| q | Tighten in two stages: |
| t | 5 Nm in diagonal sequence |
| t | 40 Nm in diagonal sequence |
| 23 - | Dowel sleeve |
| q | 2x |
| 24 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.87 |
| 25 - | Air conditioner compressor |
| q | Removing and installing → Rep. gr.87 |
