A4 Mk3
| Exhaust gas recirculation system - exploded view |

| 1 - | Pipe for exhaust gas recirculation |
| q | To intake manifold |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 2 - | Bolt |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 3 - | Gasket |
| q | Renew |
| 4 - | Exhaust gas recirculation temperature sensor -G98- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | 45 Nm |
| 5 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 6 - | Exhaust gas recirculation cooler |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 7 - | Seal |
| q | Renew |
| 8 - | Bleeder screw |
| 9 - | Seal |
| q | Renew |
| 10 - | Connection |
| 11 - | O-rings |
| q | Renew |
| 12 - | Gasket |
| q | Renew |
| 13 - | Exhaust gas recirculation control motor -V338- |
| q | With potentiometer for exhaust gas recirculation -G212- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 14 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 15 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 16 - | Coolant temperature sender -G62- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 17 - | Gasket |
| q | Renew |
| 18 - | Bolt |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 19 - | Pipe for exhaust gas recirculation |
| q | From turbocharger |
| q | If screw-type clip - item 21- has been unfastened, pipe for exhaust gas recirculation and screw-type clip must always be renewed |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 20 - | Seal |
| q | Renew |
| 21 - | Screw-type clip |
| q | Renew |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 22 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 23 - | O-ring |
| q | Renew |
| 24 - | Coolant hose/pipe connection |
| 25 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 26 - | Screw-type clip |
| q | Renew |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 27 - | Gasket |
| q | Renew |
Note
|
|
| Stage | Bolts/screw-type clip | Tightening torque |
| 1. | -1, 2- | Screw in by hand until bolt heads make contact |
| 2. | -3- | Position as illustrated 2.5 Nm |
| 3. | -1, 2- | 9 Nm |
Note
Note
|
|
| Stage | Bolts/screw-type clip | Tightening torque | ||||
| 1. | -2, 3- | Screw in by hand until bolt heads make contact | ||||
| 2. | -1- | Position according to tab on exhaust gas recirculation pipe Tightening torque:
| ||||
| 3. | -2, 3- | 9 Nm | ||||
| 4. | -2, 3- | turn 90° further |

Note