A4 Mk3
| Active tank for reducing agent with attached components - exploded view |
Note| Fitting location: Beneath left rear seat on underside of vehicle. |

| 1 - | Nut |
| q | 2 Nm |
| 2 - | Cover |
| q | For active tank for reducing agent |
| 3 - | Active tank |
| q | For reducing agent |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 4 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 5 - | Sleeve |
| 6 - | Grommet |
| 7 - | Transfer line |
| q | From transfer pump for reducing agent -V436- to active tank |
WARNING
|
| 8 - | Breather line |
| q | From filler neck |
WARNING
|
| 9 - | Filler line |
| q | From filler neck |
WARNING
|
| 10 - | Bolt |
| q | 4.2 Nm |

WARNING