A4 Mk3
| Turbocharger - exploded view |

| 1 - | Gasket |
| q | Renew |
| 2 - | Bracket |
| q | For turbocharger |
| 3 - | Bolt |
| q | Tighten in stages and in diagonal sequence; final torque 23 Nm. |
| 4 - | Studs |
| q | Must always be renewed if nuts are loosened |
| q | 10 Nm |
| 5 - | Gasket |
| 6 - | Turbocharger |
| q | With turbocharger 1 control unit -J724- |
| q | Removing and installing turbocharger → Chapter |
| q | Removing and installing turbocharger 1 control unit -J724- → Chapter |
| 7 - | Bracket |
| q | For electrical connector and engine cover panel |
| 8 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 9 - | Connecting piece |
| q | For air hose |
| q | From air mass meter -G70- to turbocharger |
| q | Must be free of oil or grease when installing |
| 10 - | O-ring |
| q | Renew |
| 11 - | Hose |
| q | For crankcase breather |
| 12 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 13 - | Nut |
| q | Renew |
| q | Coat thread with high-temperature paste; for high-temperature paste refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 14 - | Exhaust gas temperature sender 1 -G235- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 15 - | Gasket |
| q | Renew |
| 16 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 17 - | Pipe |
| q | To exhaust gas recirculation cooler |
| 18 - | Gasket |
| q | Renew |
| 19 - | Nut |
| q | Renew |
| q | Coat thread with high-temperature paste; for high-temperature paste refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 20 - | Gasket |
| q | Renew |
| 21 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | Coat thread with high-temperature paste; for high-temperature paste refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Tightening torque → Item |
| 22 - | Exhaust manifolds |
| q | Removing and installing: left-side → Chapter, right-side → Chapter |
| 23 - | Bolt |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 24 - | Bolt |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 25 - | Bracket |
| q | For turbocharger |
Note
|
|
| Stage | Bolts/nuts | Torque for tightening/tightening further |
| 1. | Studs for nuts -1, 2- | 10 Nm |
| 2. | -1, 2- | Screw in by hand until they make contact |
| 3. | -1, 2- | 9 Nm |
| 4. | -1, 2- | turn 90° further |
| 5. | -3, 4, 5- | Screw in by hand until they make contact |
| 6. | -3, 4- | 9 Nm |
| 7. | -5- | 23 Nm |

Note