A4 Mk3
| Fuel rail (MPI) - exploded view |

| 1 - | Bolt |
| q | For fuel rail for MPI injectors |
| q | 9 Nm |
| 2 - | Fuel rail for MPI injectors |
| 3 - | O-ring |
| q | Renew |
| 4 - | Injector |
| q | Renew O-rings |
| q | Ensure correct installation position. |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | O-ring |
| q | Renew |
| 6 - | Retaining clip |
| 7 - | Spring-type clip |
| 8 - | High-pressure pump |
| q | With fuel pressure regulating valve -N276- |
| q | An electric fuel pump (fitted in fuel tank) supplies fuel to the mechanical high-pressure pump |
| q | When installing the high-pressure fuel pump, it is essential to ensure that no dirt enters the fuel system. |
| q | The fuel system must not be under pressure when installing the high-pressure pump; procedure for reducing fuel pressure → Chapter |
| q | Fuel pipes must be free of tension when installed. |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Connecting piece for fuel supply line |
| q | Renew |
| q | 40 Nm |
| 10 - | Union nut for fuel supply line |
| q | Fuel supply line to fuel rail for FSI injectors |
| q | Lightly lubricate ball of fuel supply line with engine oil |
| q | Fuel supply line must be free of tension when installed (make sure all parts are clean) |
| q | 27 Nm |
| 11 - | Fuel supply line connection |
| q | 15 Nm |
| 12 - | Clip |
| q | Renew |
| 13 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 14 - | Fuel supply line |
| q | Fuel supply line to fuel rail for MPI injectors |
| q | Fuel supply line must be free of tension when installed (make sure all parts are clean) |
| 15 - | Vacuum unit for air flow control flaps |
| 16 - | Vacuum hose |
| 17 - | Intake manifold flap valve -N316- |
| 18 - | Intake air temperature sender -G42- with intake manifold pressure sender -G71- |
| 19 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 20 - | Intake manifold |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 21 - | Intake manifold flap potentiometer -G336- |
| q | After intake manifold flap potentiometer -G336- has been removed, installed, or renewed, it must always be re-adapted to engine control unit -J623-; see „Guided Functions“ using → Vehicle diagnostic tester. |
| 22 - | Nut for intake manifold |
| q | 9 Nm |
| 23 - | Bolts for intake manifold |
| q | 9 Nm |
| 24 - | Gasket |
| q | Check for damage and renew if necessary |
| 25 - | Fuel pressure sender for low pressure -G410- |
| q | Must be screwed onto adapter -item 26- |
| q | 15 Nm |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 26 - | Adapter |
| q | Must be screwed onto fuel pressure sender for low pressure -G410- |
| q | Renew O-ring |
| q | 15 Nm |
| 27 - | O-ring |
| q | Renew |
| 28 - | Clip |
| q | For securing fuel pressure sender for low pressure -G410- in fuel rail |
