A4 Mk3
|

| 1 - | Fuel supply line from tank |
| 2 - | Bolt for high-pressure pump |
| q | Renew |
| q | 8 Nm + 90° |
| 3 - | High-pressure pump |
| q | An electric fuel pump (fitted in fuel tank) supplies fuel to the mechanical high-pressure pump |
| q | When installing the high-pressure fuel pump, it is essential to ensure that no dirt enters the fuel system. |
| q | The fuel system must not be under pressure when installing the high-pressure pump; procedure for reducing fuel pressure → Chapter |
| q | Fuel pipes must be free of tension when installed. |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 4 - | O-ring |
| q | Renew |
| 5 - | Roller tappet |
| q | May remain lodged inside vacuum pump after removal of high-pressure pump |
| 6 - | Connecting piece |
| q | Not available as replacement part, part of high-pressure pump |
| q | Do not loosen |
| 7 - | Adapter |
| q | An adapter may be fitted between connecting piece and fuel supply line on some versions |
| q | If fitted, adapter must be renewed; refer to → Electronic parts catalogue |
| q | 25 Nm |
| 8 - | High-pressure fuel pipe |
| q | Fuel pipe must be free of tension when installed. |
| q | 20 Nm |
| 9 - | Bolt for high-pressure pump |
| q | Renew |
| q | 8 Nm + 90° |
| 10 - | Connecting piece for fuel supply line at fuel rail |
| q | Renew |
| q | 25 Nm |
| 11 - | Fuel rail |
| q | Removing and installing → Chapter |

WARNING