A4 Mk3
| Intake manifold - exploded view |

| 1 - | Screw for intake air temperature sender -G42- |
| q | 5 Nm |
| 2 - | Intake air temperature sender -G42- |
| 3 - | Activated charcoal filter solenoid valve 1 -N80- |
| q | With dual non-return valve |
| 4 - | Intake manifold |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Vacuum unit for air flow control flaps (intake manifold flaps) |
| 6 - | Intake manifold flap valve -N316- |
| 7 - | Injectors |
| q | Renew O-ring and teflon ring |
| q | Ensure correct installation position. |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 8 - | Intake manifold support |
| 9 - | Bolt |
| q | For intake manifold support |
| q | 23 Nm |
| 10 - | Securing nut for intake manifold support |
| q | 10 Nm |
| 11 - | Bolts for throttle valve module -J338- |
| q | 10 Nm |
| 12 - | Throttle valve module -J338-, throttle valve drive for electric throttle -G186- |
| q | Throttle valve drive angle sender 1 for electric throttle -G187- and throttle valve drive angle sender 2 for electric throttle -G188- |
| q | Throttle valve module -J338- must be re-adapted to engine control unit -J623- after removal and installation or if it has been renewed, see vehicle diagnostic, testing and information system -VAS 5051B-„Guided Functions“ |
| 13 - | Seal |
| q | Renew |
