A4 Mk3
| Ignition system - exploded view |

| 1 - | Knock sensor 1 -G61- |
| q | Contacts gold-plated |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 2 - | Ignition coil with output stage |
| q | Ignition coil 1 with output stage -N70- |
| q | Ignition coil 2 with output stage -N127- |
| q | Ignition coil 3 with output stage -N291- |
| q | Ignition coil 4 with output stage -N292- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Use puller -T40039- for removal |
| 3 - | Spark plug |
| q | 30 Nm |
| q | Removing and installing, refer to: A4 → Booklet 812, A5 → Booklet811 or A5 Cabriolet → Booklet818 |
| 4 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| q | Tightening torque influences functions of knock sensor |
| 5 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 6 - | Hall sender -G40- |
| q | Contacts gold-plated |
| 7 - | O-ring |
| q | Renew O-Ring if damaged |
