A4 Mk3
| Fuel delivery unit and fuel gauge senders - exploded view |

| 1 - | Fuel delivery unit |
| q | Checking fuel pump (electrical test) → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Put at least 5 litres of fuel into tank after installing |
| q | Checking residual pressure → Rep. gr.24 |
| 2 - | Threaded ring |
| 3 - | Seal |
| q | Renew |
| q | Install dry |
| 4 - | Union nut |
| q | Renew |
| q | 120 Nm |
| q | Loosen and tighten with union nut tool -T40068 A- |
| 5 - | Fuel line |
| q | To engine |
| q | Do not kink |
| q | To disconnect from flange, press release tab on connection |
| q | Clipped onto fuel tank |
| 6 - | Electrical connector |
| q | For fuel system pressurisation pump -G6- and fuel gauge sender -G- |
| 7 - | Electrical connector |
| q | For fuel pump control unit -J538- |
| 8 - | Speed nut |
| 9 - | Fuel pump control unit -J538- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 10 - | Bolt |
| q | 2.5 Nm |
| 11 - | Electrical connector |
| q | For fuel gauge sender 2 -G169- |
| 12 - | Breather line |
| q | To activated charcoal filter |
| q | Do not kink |
| q | To disconnect from flange, press release tab on connection |
| q | Clipped onto fuel tank |
| 13 - | Union nut |
| q | Renew |
| q | 120 Nm |
| q | Loosen and tighten with union nut tool -T40068 A- |
| 14 - | Seal |
| q | Renew |
| q | Install dry |
| 15 - | Threaded ring |
| 16 - | Flange |
| q | With fuel gauge sender 2 -G169- |
| 17 - | Breather line |
| q | Only on USA vehicles |
| q | To disconnect from flange, press release tab on connection |
| q | Clipped onto fuel tank |
| 18 - | Breather line |
| q | To disconnect from flange, press release tab on connection |
| q | Clipped onto fuel tank |
| 19 - | Fuel gauge sender 2 -G169- |
| q | Checking resistance values → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Put at least 5 litres of fuel into tank after installing |
| 20 - | Suction pipe |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Put at least 5 litres of fuel into tank after installing |
| 21 - | Electrical connector |
| q | For fuel gauge sender 2 -G169- |
| 22 - | Fuel gauge sender -G- |
| q | Checking resistance values → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
