A4 Mk3
| Ignition system - exploded view |

| 1 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 2 - | Hall sender -G40- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | O-ring |
| q | Renew |
| 4 - | Knock sensor |
| q | Knock sensor 1 -G61- (cylinder bank 1), knock sensor 2 -G66- (cylinder bank 2) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| q | Tightening torque influences the function of the knock sensors |
| 6 - | Camshaft control valve 1 -N205- |
| 7 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 8 - | O-ring |
| q | Renew |
| 9 - | Spark plug |
| q | Change interval → Maintenance tables |
| q | Tightening torque → Booklet812 or → Booklet818 |
| 10 - | Ignition coil |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 11 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 12 - | Electrical wiring harness |
| 13 - | Camshaft control valve 2 -N208- |
| 14 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 15 - | Engine speed sender -G28- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 16 - | O-ring |
| q | Renew |
| 17 - | Hall sender 2 -G163- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 18 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
