A4 Mk3
| Intake manifold (bottom section) - exploded view |

| 1 - | Bolts |
| q | 2.5 Nm |
| 2 - | Intake manifold flap potentiometer |
| q | Left side: intake manifold flap potentiometer 2 -G512-, right side: intake manifold flap potentiometer -G336- |
| 3 - | Seal |
| q | Renew if damaged |
| q | When renewing lever out with screwdriver |
| q | Press in by hand |
| 4 - | Sleeve |
| 5 - | Fuel pressure sender -G247- |
| q | 22 Nm |
| q | Lubricate threads |
| 6 - | Bracket |
| 7 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 8 - | High-pressure pipes |
WARNING
|
| q | Reducing fuel pressure in high-pressure section of injection system → Chapter |
| q | Connections must not be damaged |
| q | Do not alter shape |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | To loosen and tighten fuel pipe, counterhold at fuel pipe connection |
| q | Re-tighten connection for fuel pipe before installing fuel pipe |
| q | 27 Nm |
| 9 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 10 - | Nut |
| q | 9 Nm |
| 11 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 12 - | Bolt |
| q | 2.5 Nm |
| 13 - | Retainer for fuel rail |
| 14 - | Threaded connection |
| q | 40 Nm |
| 15 - | Fuel rail |
| 16 - | Seal |
| q | Renew |
| 17 - | Intake manifold (bottom section) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | When installing intake manifold (bottom section), intake manifold flaps must be in output position (intake channel fully open) |
| 18 - | Seal |
| q | Renew |
| 19 - | Support ring |
| q | Make sure it is correctly seated |
| q | Via this support ring, the fuel rail exerts the force which holds the injector in the cylinder head. |
| 20 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lubricate lightly with clean engine oil |
| 21 - | Spacer ring |
| q | Renew if damaged |
| 22 - | Injector |
| Removing and installing → Chapter |
| 23 - | Sealing element (top) |
| 24 - | Sealing element (bottom) |
| 25 - | Circlip |
| 26 - | Combustion chamber ring seal |
| q | Renewing → Chapter „Removing and installing injectors“ |
| 27 - | Seal |
| q | Renew if damaged |
| q | When renewing lever out with screwdriver |
| q | Press in by hand |
| 28 - | Operating lever |
| q | For vacuum unit |
| 29 - | Vacuum hose |
| q | To intake manifold flap valve -N316- |
| 30 - | Vacuum unit for actuating intake manifold flaps |
|
|

WARNING