A4 Mk3
| Intake manifold - exploded view |

| 1 - | Intake manifold |
| q | With variable intake manifold motor -V183- and variable intake manifold position sender -G513- (combined in one component) |
| q | Must not be dismantled |
| 2 - | Bolt |
| q | 8 Nm |
| 3 - | Gasket |
| q | Renew |
| 4 - | Seal |
| q | Renew |
| 5 - | Connecting pipe |
| q | To exhaust gas recirculation cooler |
| 6 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 7 - | Gasket |
| q | Renew |
| 8 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 9 - | Intake manifold flap motor -V157- |
| q | With throttle valve potentiometer -G69- |
| 10 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 11 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 12 - | Oil dipstick |
| 13 - | Exhaust gas recirculation valve -N18- |
| q | With potentiometer for exhaust gas recirculation -G212- |
