A4 Mk3
| Lambda probe - exploded view |

| 1 - | Turbocharger |
| q | With position sender for charge pressure positioner -G581- |
| 2 - | Lambda probe -G39- with Lambda probe heater -Z19- |
| q | New Lambda probes are coated with an assembly paste |
| q | In the case of a used Lambda probe, coat only thread with high-temperature paste; refer to → Parts catalogue for high-temperature paste |
| q | The assembly paste / high-temperature paste must not make contact with the slots on the Lambda probe body |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | 50 Nm |
| 3 - | Exhaust gas temperature sender 3 -G495- |
| q | Removing and installing → Rep. gr.26 |
| q | 45 Nm |
| 4 - | Exhaust gas pressure sensor 1 -G450- |
| q | Tighten bolt to 4.5 Nm |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Pressure pipes to particulate filter: 45 Nm |
| 5 - | Exhaust gas temperature sender 4 -G648- |
| q | Removing and installing → Rep. gr.26 |
| q | 45 Nm |
| 6 - | Particulate filter |
| q | Adaption must be performed after renewing particulate filter. Use → Vehicle diagnostic tester |
| 7 - | Exhaust gas temperature sender 1 -G235- |
| q | Removing and installing → Rep. gr.26 |
| q | 45 Nm |
|
|
