A4 Mk3
| Air cleaner - exploded view |

| 1 - | Hose clip |
| q | 3.5 Nm |
| 2 - | Air hose |
| 3 - | Hose clip |
| q | 3.5 Nm |
| 4 - | Air duct |
| q | Clipped into air cleaner housing |
| q | Clean out dirt, leaves and salt deposits |
| 5 - | Air duct |
| q | Clean out dirt, leaves and salt deposits |
| 6 - | Air duct |
| q | Secure to lock carrier (2 Nm) |
| q | Clean out dirt, leaves and salt deposits |
| 7 - | Rubber grommet |
| 8 - | Water drain hose |
| q | Clean any leaves and dirt out of water drain hose (important) |
| 9 - | Guide for water drain hose |
| 10 - | Hot air intake (countries with cold climates only) |
| q | Slide hot air intake into air cleaner as far as stop; then turn clockwise until it engages noticeably |
| 11 - | Air cleaner (bottom section) |
| q | Clean out dirt, leaves and salt deposits |
| q | Check for dirt in water drain and clean as required (important) |
| 12 - | Retainer for air cleaner (bottom section) |
| q | Must engage positively |
| q | Do not use any lubricants |
| 13 - | Air filter bypass flap valve -N275- |
| q | With flap for variable intake manifold change-over |
| 14 - | Bolt |
| q | For air filter bypass flap valve -N275- |
| 15 - | Air filter element |
| q | Use genuine air filter element → Electronic parts catalogue |
| q | Change intervals → Maintenance tables |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Also clean snow screen (if fitted) |
| 16 - | Frame insert for air cleaner (bottom section) |
| 17 - | Air cleaner (top section) |
| q | Clean out dirt, leaves and salt deposits |
| 18 - | Bolt |
| q | 1.5 Nm |
| 19 - | O-ring |
| q | Renew if damaged |
| 20 - | Air mass meter -G70- |
| q | Removing and installing → Chapter |
