A4 Mk3
| High-pressure pump - exploded view |

| 1 - | Bracket for ancillaries |
| q | Removing and installing → Rep. gr.13 |
| 2 - | Bolt |
| q | 2x |
| q | Renew |
| q | 20 Nm + 180° |
| 3 - | Hub |
| q | Use counterhold tool -T10051- when loosening and tightening |
| q | To remove, use puller -T40064- |
| 4 - | High-pressure pump sprocket |
| 5 - | Bolt |
| q | 3x |
| q | Renew |
| q | 20 Nm |
| 6 - | Nut |
| q | 95 Nm |
| 7 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 20 Nm + 45° |
| 8 - | High-pressure pump |
| q | With fuel metering valve -N290- (do not open) |
| q | After renewing, first fuel filling operation MUST be performed (it is important not to allow pump to run while it is still empty) → Chapter |
| q | After renewing high-pressure pump or fuel pressure regulating valve -N276-, learnt values must be re-adapted; see „Guided Functions“ in → Vehicle diagnostic tester |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Fuel supply hose |
| 10 - | Fuel return hose |
| 11 - | High-pressure pipe |
| q | Between high-pressure pump and fuel rail |
Note| t | The high-pressure pipes can be re-used after performing the following checks: |
| t | Check taper seat for deformation and cracks. |
| t | The bore of the pipe must not be distorted, restricted or otherwise damaged. |
| t | Corroded pipes must not be used again. |
| q | Install free of stress |
| q | Lubricate threads of union nuts with clean engine oil |
| q | 25 Nm |
