A4 Mk3
| Intake manifold - exploded view |

| 1 - | Guide tube |
| q | For oil dipstick |
| 2 - | Seal |
| q | Renew |
| 3 - | Gasket |
| q | Renew |
| 4 - | Bolt |
| q | 8 Nm |
| 5 - | Fuel return line |
| q | Version fitted in vehicle may differ from illustration |
| 6 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 7 - | Intake manifold |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 8 - | Not fitted |
| 9 - | Not fitted |
| 10 - | Not fitted |
| 11 - | Gasket |
| q | Renew |
| 12 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 13 - | Connecting pipe |
| q | To exhaust gas recirculation cooler |
| 14 - | Clamp |
| q | Renew |
| q | 5 Nm |
| 15 - | Connection |
| q | For exhaust gas recirculation |
| 16 - | Bolt |
| q | 8 Nm |
| 17 - | Seal |
| q | Renew |
| 18 - | Throttle valve module -J338- |
| q | With throttle valve potentiometer -G69- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 19 - | Bolt |
| q | 8 Nm |
| 20 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 21 - | Clip |
