A4 Mk3
| Lambda probe and exhaust gas temperature control - exploded view |

| 1 - | Nut |
| q | 3.5 Nm |
| 2 - | Control unit for NOx sender 2 -J881- with NOx sender 2 -G687- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Tightening torque for NOx sender 2 -G687-: 50 Nm |
| 3 - | Rear silencer |
| 4 - | SCR catalytic converter |
| q | The abbreviation SCR stands for Selective Catalytic Reduction. |
| 5 - | Exhaust pipe |
| 6 - | Particulate filter |
| q | Removing and installing → Rep. gr.26 |
| 7 - | Exhaust gas temperature sender 3 -G495- |
| q | Removing and installing → Rep. gr.26 |
| q | Coat thread with high-temperature paste; refer to → Parts catalogue |
| q | 45 Nm |
| 8 - | Lambda probe -G39- with Lambda probe heater -Z19- |
| q | New Lambda probes are coated with an assembly paste |
| q | In the case of a used Lambda probe, coat only thread with high-temperature paste; refer to → Parts catalogue for high-temperature paste |
| q | The assembly paste / high-temperature paste must not make contact with the slots on the Lambda probe body |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | 50 Nm |
| 9 - | Control unit for NOx sender -J583- with NOx sender -G295- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Tightening torque for NOx sender -G295-: 50 Nm |
| 10 - | Nut |
| q | 3.5 Nm |
| 11 - | Control pipe for pressure differential sender -G505- |
| q | Tighten to 45 Nm at exhaust |
| q | Secure to pressure sensor with hose clip |
| q | Do not attempt to bend pressure pipe to a different shape |
| q | Install free of stress |
| 12 - | Bolt |
| q | 4.5 Nm |
| 13 - | Pressure differential sender -G505- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Adaption must be performed after renewing this component |
| 14 - | Exhaust gas temperature sender 4 -G648- |
| q | Removing and installing → Rep. gr.26 |
| q | Coat thread with high-temperature paste; refer to → Parts catalogue |
| q | 45 Nm |
| 15 - | Turbocharger |
| q | Removing and installing → Rep. gr.21 |
| 16 - | Exhaust gas temperature sender 1 -G235- |
| q | Removing and installing → Rep. gr.26 |
| q | Coat thread with high-temperature paste; refer to → Parts catalogue |
| q | 45 Nm |
|
|
