A4 Mk3
| High-pressure pump - exploded view |

| 1 - | Nut |
| q | To loosen, counterhold adapter -item 2- using counterhold tool -T40248- |
| q | 70 Nm |
| 2 - | Adapter |
| q | For chain sprocket for high-pressure pump |
| q | To loosen nut -item 1-, counterhold adapter using counterhold tool -T40248- |
| q | Install on new high-pressure pump when renewing high-pressure pump |
| 3 - | O-ring |
| q | Renew |
| 4 - | High-pressure pump |
Caution
|
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | High-pressure pipe |
| q | Do not alter shape |
| q | Check for damage before re-installing |
| q | Always renew high-pressure pipe when renewing high-pressure pump |
| q | Installing → Chapter |
| q | Lubricate threads of union nuts with clean engine oil |
| q | 25 Nm |
| 6 - | Fuel supply hose |
| 7 - | Fuel return hose |
| 8 - | O-ring |
| q | Renew |
| 9 - | Fuel temperature sender -G81- |
| q | 2 Nm |
| 10 - | High-pressure pipe |
| q | Do not alter shape |
| q | Check for damage before re-installing |
| q | Always renew high-pressure pipe when renewing high-pressure pump |
| q | Installing → Chapter |
| q | Lubricate threads of union nuts with clean engine oil |
| q | 25 Nm |
| 11 - | Bolt |
| q | 22 Nm |

Caution