A4 Mk3
| Injectors - exploded view |
Caution
|

| 1 - | Support bracket |
| q | For clamping piece |
| q | Different tightening torques: |
| t | To camshaft bearing: 2.5 Nm |
| t | To cylinder head: 9 Nm |
| 2 - | Clamping piece |
| q | Mark allocation for re-installation; pay attention to marking when installing |
| q | Must be renewed if injector is renewed |
| 3 - | Bolt |
| q | 14 Nm |
| 4 - | High-pressure pipe |
| q | From high-pressure pump to fuel rail |
| q | Do not alter shape |
| q | Check for damage before re-installing |
| q | Installing → Chapter |
| q | Lubricate threads of union nuts with clean engine oil |
| q | 25 Nm |
| 5 - | Retaining clamp |
| q | For high-pressure pipe |
| 6 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 7 - | Retaining clamp |
| q | For high-pressure pipe |
| 8 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 9 - | High-pressure pipe |
| q | From fuel rail on opposite side |
| q | Do not alter shape |
| q | Check for damage before re-installing |
| q | Installing → Chapter |
| q | Lubricate threads of union nuts with clean engine oil |
| q | 25 Nm |
| 10 - | Fuel rail |
| 11 - | Fuel return hose |
| q | To fuel tank |
| 12 - | Fuel return hose |
| q | From injectors |
| q | Do not dismantle |
| q | Renew together with restrictor |
| q | After renewing, engine must be run at idling speed for approx. 2 minutes to bleed fuel system |
| q | Then check fuel return hoses for leaks |
| 13 - | Ring connection for hose |
| 14 - | Banjo bolt |
| q | 25 Nm |
| 15 - | Seals |
| q | Renew |
| 16 - | Fuel pressure regulating valve -N276- |
| q | With deformable sealing lip |
| q | Cannot be re-installed |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Tightening torque → Fig. |
| 17 - | Bolt |
| q | 22 Nm |
| 18 - | High-pressure pipe |
| q | From fuel rail to injector |
| q | Do not alter shape |
| q | Mark allocation for re-installation; pay attention to marking when installing |
| q | Check for damage before re-installing |
| q | Installing → Chapter |
| q | Lubricate threads of union nuts with clean engine oil |
| q | 25 Nm |
| 19 - | Fuel return hose |
| q | From injectors |
| q | Do not dismantle |
| q | Renew together with restrictor |
| q | After renewing, engine must be run at idling speed for approx. 2 minutes to bleed fuel system |
| q | Then check fuel return hoses for leaks |
| 20 - | O-ring |
| q | Renew |
| 21 - | Injector |
| q | Mark allocation for re-installation; pay attention to marking when installing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 22 - | O-ring |
| q | Renew |
| 23 - | Copper seal |
| q | Renew |
| Stage | Tightening torque |
| 1. | Screw in by hand until it makes contact |
| 2. | 60 Nm |
| 3. | Turn back by 90° |
| 4. | 85 Nm |
Note
|
|
|
|
| Stage | Tightening torque |
| 1. | Screw in by hand until it makes contact |
| 2. | 60 Nm |
| 3. | Turn back by 180° |
| 4. | 85 Nm |

Caution
Note