A4 Mk3
| Exploded view of subframe, cross brace, anti-roll bar, coupling rod, subframe shield |

| 1 - | Subframe |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 2 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 3 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 4 - | Subframe shield |
| q | Not fitted on all engine versions |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 6 - | Subframe shield |
| q | Not fitted on all engine versions |
| 7 - | Subframe shield |
| q | Not fitted on all engine versions |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 8 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 9 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 10 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 11 - | Subframe shield |
| q | Not fitted on all engine versions |
| 12 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.10 |
| 13 - | Retaining plate |
| q | For engine mounting |
| 14 - | Engine mounting |
| q | Removing and installing → Rep. gr.10 |
| 15 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.10 |
| 16 - | Square nut |
| q | Always renew if removed |
| 17 - | Bolt |
| q | 115 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| q | Tightening sequence/procedure for attachment of subframe → Anchor |
| 18 - | Stud |
| q | Can be renewed if damaged. For correct version refer to → Electronic parts catalogue |
| 19 - | Bolt |
| q | 115 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| q | Tightening sequence/procedure for attachment of subframe → Anchor |
| 20 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.10 |
| 21 - | Bolt |
| q | 90 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| 22 - | Cross brace for subframe |
| q | Removing and installing → Chapter |
Caution
|
| 23 - | Shock absorber fork |
| 24 - | Bolt |
| q | 40 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
| 25 - | Coupling rod |
| q | Different versions (aluminium and plastic); for correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Mixed installation is not permissible |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 26 - | Bolt |
| q | 40 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
| 27 - | Nut |
| q | 25 Nm |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
| 28 - | Clamp |
| 29 - | Rubber bush |
| q | The rubber bush must be installed with the opening facing towards the subframe. |
| q | The anti-roll bar and rubber bush must be installed free of grease. |
| 30 - | Anti-roll bar |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 31 - | Nut |
| q | Always renew if removed |

Caution