A4 Mk3
| Exploded view of suspension strut with mounting bracket, shock absorber fork, upper links, body brace |

| 1 - | Nuts |
| q | 30 Nm |
| 2 - | Body brace |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Bolts |
| q | 7 Nm |
| 4 - | Nut |
| q | Always renew if removed |
| 5 - | Upper link (rear) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 6 - | Bolt |
| q | 50 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
| 7 - | Bolt |
| q | Always renew if removed |
| 8 - | Washer |
| 9 - | Wheel bearing housing |
| 10 - | Nut |
| q | 40 Nm |
| q | Always renew if removed |
| 11 - | Upper link (front) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 12 - | Bolt |
| q | 50 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
| 13 - | Nut |
| q | Always renew if removed |
| 14 - | Nut |
| q | 90 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
| 15 - | Bolt |
| q | Always renew if removed |
| 16 - | Track control link |
| 17 - | Bolt |
| q | 40 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
| 18 - | Coupling rod |
| q | Note correct installation position → Chapter |
| q | Different versions (aluminium and plastic); for correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Mixed installation is not permissible |
| 19 - | Shock absorber fork |
| q | Removing and installing shock absorber fork → Chapter |
| 20 - | Nut |
| q | 40 Nm +180° |
| q | Always renew if removed |
| 21 - | Bolt |
| q | Always renew if removed |
| 22 - | Suspension strut |
| q | Removing and installing suspension strut and mounting bracket → Chapter |
| q | Servicing suspension strut and mounting bracket → Chapter |
| q | Note different running gear versions; see vehicle data sticker → Chapter |
| q | Defective shock absorbers must always be degassed and drained before disposal → Chapter |
| q | Checking shock absorber following removal → Chapter |
| 23 - | Bolts |
| q | 40 Nm +90° |
| q | Observe correct tightening sequence → Anchor |
| q | Always renew if removed |
