A4 Mk3
| Exploded view of wheel bearing housing, wheel bearing unit, shock absorber for coil springs - four-wheel drive vehicles |

| 1 - | Drive shaft |
| q | Different versions available → Electronic parts catalogue |
| 2 - | Lock plate |
| 3 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Chapter |
| 4 - | Upper transverse link |
| 5 - | Nut |
| q | 95 Nm |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
| 6 - | Eccentric washer |
| 7 - | Bolt |
| 8 - | Bracket |
| q | For brake hose, brake caliper wiring harness and wiring harness for rear speed sensor |
| 9 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 10 - | Speed sender (rear) |
| 11 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 12 - | Bonded rubber bush |
| q | Cannot be renewed separately |
| 13 - | Ball bearing |
Caution
|
| q | Removing and installing wheel bearing unit → Chapter |
| q | Servicing wheel bearing unit → Chapter |
| 14 - | Wheel hub |
Caution
|
| q | Removing and installing wheel bearing unit → Chapter |
| q | Servicing wheel bearing unit → Chapter |
| 15 - | Splash plate for brakes |
| 16 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 17 - | Brake disc |
| 18 - | Flange bolt |
| q | 200 Nm +180° |
| q | Always renew if removed |
| 19 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 20 - | Track rod |
| q | Different versions (aluminium and steel); for correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Mixed installation is not permissible |
| 21 - | Bolt |
| q | 90 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
| 22 - | Bolt |
| q | 120 Nm +360° |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
Note| Wheel alignment must be checked if bolt is removed. |
| 23 - | Spacer |
| q | Always renew if removed |
| 24 - | Nut |
| q | Always renew if removed |
Caution
|
Note| Wheel alignment must be checked if nut is slackened. |
| 25 - | Lower transverse link |
| 26 - | Bonded rubber bush |
| q | Renewing → Chapter |
| 27 - | Wheel bearing housing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 28 - | Bolt |
| q | 80 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| 29 - | Washer |
| q | For corrosion protection |
| q | Always use |
| 30 - | Bolt |
| q | 150 Nm +180° |
| q | Always renew if removed |
| q | Vehicle must be in unladen position when tightening → Chapter |
| 31 - | Shock absorber |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 32 - | Protective sleeve |
| 33 - | Bump stop |
| 34 - | Bolt |
| q | 50 Nm +45° |
| q | Always renew if removed |
| 35 - | Shock absorber mounting (top) |
| q | Installation position → Chapter |
| 36 - | Nut |
| q | 35 Nm |
| q | Always renew if removed |
| 37 - | Protective cap |

Caution