A4 Mk3
| Exploded view of power steering box |
| The power steering box is removed and installed complete with track rods. |

| 1 - | Subframe |
| 2 - | Cross brace |
| 3 - | Steering column |
| 4 - | Bolt |
| q | 30 Nm +90° |
| q | Always renew if removed |
| q | The tapped hole for the bolt must always be cleaned (e.g. with a thread tap) |
| 5 - | Nut |
| q | Always renew if removed |
| 6 - | Seal |
| q | Always renew if removed |
| 7 - | Return line |
Caution
|
| q | Different versions available → Electronic parts catalogue |
| 8 - | Bolt |
| q | 80 Nm +180° |
| q | Always renew if removed |
| 9 - | Power steering box with track rods |
| q | Removing and installing (LHD) → Chapter |
| q | Servicing → Chapter |
| q | Adjusting → Chapter |
| q | Different versions available → Electronic parts catalogue |
| 10 - | Track rod |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 11 - | Track rod ball joint |
| q | Different versions with long or short pin thread; for correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
WARNING
|
| q | Removing and installing → Chapter |
| 12 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 13 - | Pressure line |
Caution
|
| q | Different versions available → Electronic parts catalogue |
| 14 - | Rubber mounting |
| q | 6 Nm |
| 15 - | Union nut |
| q | 40 Nm |
| 16 - | Nut |
| q | 6 Nm |
| 17 - | Nut |
| q | Different versions; for correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Note different nut versions and tightening torques → Anchor |
| q | Always renew if removed |
| 18 - | Wheel bearing housing |
|
|

Caution
WARNING