A4 Mk3
| Exploded view (vehicles with 6-cylinder TFSI engine, vehicles with dynamic steering) |
| There is no provision for repairing the power steering pump. If problems are reported, trace the fault by means of a pressure test and a leakage test. Renew the power steering pump if there is a fault. |
Note| t | Always check steering system for leaks if fluid level is low in reservoir. |
| t | If leakage is visible at the pipe connections first tighten connections and wipe dry, then check for leaks again. |
| t | The power steering pump is supplied without fluid filling. Prior to installation, the pump must therefore always be filled with hydraulic fluid and turned by hand. Otherwise, there is a possibility of pump damage or noise while driving. |

| 1 - | Reservoir |
| q | Note correct installation position → Chapter |
| q | Installation position of hoses at fluid reservoir → Chapter |
| 2 - | Securing strap |
| q | Securing to body → Chapter |
| 3 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 4 - | Spring-type clip |
| q | Use hose clip pliers -V.A.G 1921- for removal and installation |
| 5 - | Return hose |
| q | From hydraulic fluid cooler to reservoir |
| q | Securing to longitudinal member → Chapter |
| q | Note correct position on reservoir → Chapter |
| q | Note correct position on hydraulic fluid cooler → Chapter |
| 6 - | Clip |
| 7 - | Hose clip |
| q | Tighten using hose clip pliers -V.A.G 1275- |
| q | Always renew if removed |
| 8 - | Steering hydraulics pump -V119- |
| q | With regulating valve for power steering pump -(V119)- |
| q | Pump and regulating valve are combined as one component and renewed together |
| q | For correct version refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Fill with hydraulic fluid before installing |
| q | Checking delivery pressure → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 10 - | Seal |
| q | Always renew if removed |
| 11 - | Union screw |
| q | 38 Nm |
| q | Installation position of line connection → Chapter |
| q | Installation position of line connection on power steering pump → Chapter |
| 12 - | Pressure line |
| q | From power steering pump to power steering box |
Caution
|
| q | Securing to engine mounting → Chapter |
| q | Installation position of line connection → Chapter |
| 13 - | Connector |
| q | For engine mounting |
| 14 - | Hydraulic fluid cooler |
| q | Clipped onto condenser → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 15 - | Retainer |
| 16 - | Nut |
| q | 9 Nm |
| 17 - | Power steering box |
| q | For correct version refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 18 - | Seal |
| q | Always renew if removed |
| 19 - | Pressure line |
| q | Tightening torque of union nut: 40 Nm |
| q | From power steering pump to power steering box |
Caution
|
| q | Securing to cross brace → Chapter |
| q | Installation position of line connection → Chapter |
| 20 - | Seal |
| q | Always renew if removed |
| 21 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 22 - | Rubber mounting |
| q | 6 Nm |
| 23 - | Return line |
| q | From power steering box to hydraulic fluid cooler |
| q | Securing to subframe → Chapter |
| q | Note correct position on reservoir → Chapter |
| q | Note correct position on hydraulic fluid cooler → Chapter |
| 24 - | Nut |
| q | 6 Nm |
| 25 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 26 - | Hose clip |
| q | Tighten using hose clip pliers -V.A.G 1275- |
| q | Always renew if removed |
| 27 - | Return line |
| q | From power steering box to hydraulic fluid cooler |
Caution
|
| q | Securing to subframe → Chapter |
| q | Installation position at line connection → Chapter |
| 28 - | Nut |
| q | 9 Nm |
| 29 - | Hose clip |
| q | Tighten using hose clip pliers -V.A.G 1275- |
| q | Always renew if removed |
| 30 - | Hose clip |
| q | Tighten using hose clip pliers -V.A.G 1275- |
| q | Always renew if removed |
| 31 - | Suction hose |
| q | Note correct position on reservoir → Chapter |
| q | Note correct position on power steering pump → Chapter |
| 32 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 33 - | Spring-type clip |
| q | Use hose clip pliers -V.A.G 1921- for removal and installation |
| 34 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 35 - | Cap with dipstick |
| q | Checking fluid level → Chapter |

Caution