A4 Mk3
| Saloon (from week 45/08 onwards) - overview |

| 1 - | Front left treble loudspeaker -R20- / front left mid-range loudspeaker -R103- / front right treble loudspeaker -R22- / front right mid-range loudspeaker -R104- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 2 - | Bolt |
| q | 1 Nm |
| 3 - | Front left treble loudspeaker -R20- / front right treble loudspeaker -R22- (B+O) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 4 - | Rear left mid-range loudspeaker -R105- / rear right mid-range loudspeaker -R106- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Bolt |
| q | 2 Nm |
| 6 - | Subwoofer in rear shelf -R157- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 7 - | Bolt |
| q | 2 Nm |
| 8 - | Digital sound package control unit -J525- (CAN) |
| q | Connectors for standard (CAN) → Chapter |
| q | Connectors for B+O (CAN) → Chapter |
| q | Removing and installing (CAN) → Chapter |
| 9 - | Bolt |
| q | 3.5 Nm |
| 10 - | Bolt |
| q | 3.5 Nm |
| 11 - | Bracket |
| 12 - | Digital sound package control unit -J525- (MMI) |
| q | Connectors for B+O (MMI) → Chapter |
| q | Removing and installing (MMI from week 45/08 onwards) → Chapter |
| 13 - | Rear left mid-range and bass loudspeaker -R159- / rear right mid-range and bass loudspeaker -R160- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 14 - | Bolt |
| q | 3 Nm |
| 15 - | Rear left treble loudspeaker -R14- / rear right treble loudspeaker -R16- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 16 - | Bolt |
| q | 3 Nm |
| 17 - | Front left mid-range and bass loudspeaker -R101- / front left bass loudspeaker -R21- / front right mid-range and bass loudspeaker -R102- / front right bass loudspeaker -R23- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 18 - | Centre mid-range and treble loudspeaker -R158- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 19 - | Bolt |
| q | 1 Nm |
