A4 Mk3
| Exploded view of gas discharge headlight |
| Part 1 - Headlight housing, control units, bulbs |

| 1 - | Bolt |
| q | 3x |
| q | 1.5 Nm |
| 2 - | Gas discharge bulb control unit |
| q | Left gas discharge bulb control unit -J343- |
| q | Right gas discharge bulb control unit -J344- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Breather |
| q | For headlight housing |
| 4 - | Inner bracket for headlight housing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Bolt |
| q | 4.5 Nm |
| 6 - | Bolt |
| q | 2x |
| q | 6 Nm |
| 7 - | Bolt |
| q | 3x |
| q | 1.5 Nm |
| 8 - | Control unit for daytime running light and side light |
| q | Control unit for left daytime running light and side light -J860- |
| q | Control unit for right daytime running light and side light -J861- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Front turn signal bulb |
| q | Front left turn signal bulb -M5- |
| q | Front right turn signal bulb -M7- |
| q | 12 V, 24 W (F024MD) |
| q | Renewing bulbs → Chapter |
| 10 - | Housing cover |
| 11 - | Bulb for static cornering light |
| q | Left static cornering light -M51- |
| q | Right static cornering light -M52- |
| q | 12 V, 55 W (H7) |
| q | Renewing bulbs → Chapter |
| 12 - | Stop bolt |
| q | For aligning headlight housing with body contour |
| q | Must make contact with lock carrier |
| 13 - | Bolt |
| q | 4.5 Nm |
| 14 - | Bracket (top) for headlight housing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 15 - | Bolt |
| q | 4.5 Nm |
| 16 - | Speed nut |
| 17 - | Housing cover |
| 18 - | Gas discharge bulb |
| q | With integrated starter unit |
| q | Left gas discharge (xenon) bulb -L13- |
| q | Right gas discharge (xenon) bulb -L14- |
| q | 42 V, 35 W (D3S) |
| q | Renewing bulbs → Chapter |
| 19 - | Bolt |
| q | 4.5 Nm |
| 20 - | Adjuster |
| q | To adjust headlight housing to bumper contour |
| 21 - | Headlight housing |
| q | On left with left LED module for daytime running light and side light -L176- |
| q | On right with right LED module for daytime running light and side light -L177- |
| q | Country-specific version with front side marker light bulb -M33-/-M34- (cannot be renewed separately) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 22 - | Sealing frame |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 23 - | Bolt |
| q | 3x |
| q | 1.5 Nm |
| 24 - | Output module for headlight |
| q | Only on vehicles with cornering light |
| q | Output module for left headlight -J667- |
| q | Output module for right headlight -J668- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| Part 2 - repair kit |

| 1 - | Headlight housing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 2 - | Headlight range control motor |
| q | Left headlight range control motor -V48- |
| q | Right headlight range control motor -V49- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Grommet |
| q | Before renewing control motor, headlight housing must be opened |
| q | A grommet is available for the subsequent sealing of the assembly opening → Electronic parts catalogue |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing and installing headlight range control motor -V48-/-V49- - vehicles from model year 2013 onwards“ |
| 4 - | Bolt |
| q | 2x |
| q | 1.4 Nm |
